. Planowany program jubileuszu obchodów 60-lecia Polskiego Związku Niewidomych
Logo - Polski Związek Niewidomych

Polski Związek Niewidomych

Organizacja pożytku publicznego

Znajdź

Partnerzy

Logo Pomóżmy Razem

Program jubileuszu obchodów 60-lecia Polskiego Związku Niewidomych

Z okazji Jubileuszu 60-lecia istnienia Polskiego Związku Niewidomych oraz 65-lecia Zjednoczenia Krajowego Ruchu Niewidomych poniżej przedstawiamy planowane wydarzenia okolicznościowe, które odbywać się będą nie tylko w Warszawie, ale i w regionach o czym będziemy Państwa informować na stronie internetowej PZN-u i na łamach Pochodni.

Planowany program jubileuszu obchodów 60-lecia Polskiego Związku Niewidomych

  1. Msza Święta w intencji Polskiego Związku Niewidomych w kościele św. Marcina w Warszawie - 30 stycznia o godzinie 14.00. Uroczystość celebrował Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski biskup Stanisław Budzik oraz Krajowy Duszpasterz Niewidomych ks. Prałat Andrzej Gałka. Po mszy odbyło się wspólne kolędowanie.
  2. Konferencja prasowa ogłaszająca rok jubileuszowy w prestiżowym miejscu w Warszawie.
  3. Podróż osób niewidomych do Rzymu w celu uczczenia rocznicy śmierci Papieża Jana Pawła II i odbycia audiencji u Papieża Benedykta XVI – marzec-kwiecień.
  4. Ogólnopolska konferencja naukowa na temat współczesnych standardów w rehabilitacji osób niewidomych i słabowidzących – maj-czerwiec.
  5. Międzynarodowy festiwal niewidomych artystów „Chopin klasycznie i nowocześnie" w ramach projektu „Chopin dla niewidomych" w salach Uniwersytetu Fryderyka Chopina i innych miejscach koncertowych w dniach od13 do 17 października. Osobą wspierającą projekt jest wybitny aktor Piotr Adamczyk.
  6. Koncert jubileuszowy w Filharmonii Narodowej dnia 16 października, przewidywane godziny 12.00-15.00.
  7. Wystawa „Osoby niewidome w kulturze" w Filharmonii Narodowej i innym miejscu umożliwiającym dostęp szerokiej publiczności, z możliwością wykorzystania na terenie kraju.
  8. Cykl artykułów w prasie środowiskowej i ogólnodostępnej, audycji w radiu i TVP, filmów edukujących społeczeństwo i promujących działalność na rzecz osób z uszkodzonym wzrokiem – cały rok.

W czasie ogólnopolskich obchodów chcielibyśmy, aby towarzyszyło nam przesłanie - osoby niewidome i słabowidzące mają pasje, zainteresowania, talenty, korzystają z dóbr kultury i tworzą te dobra. Prosimy także o zachęcanie instytucji kultury tj. teatrów, kin, muzeów, kawiarni do przystosowywania swojej oferty do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku.

Założymy na naszej stronie internetowej podstronę „60 lat PZN", na której będziemy umieszczać informacje o wydarzeniach związanych z 60-leciem wraz ze zdjęciami. Prosimy przesyłać informacje o wydarzeniach odbywających się na Waszym terenie pod adres: 60lat@pzn.org.pl

Anna Woźniak-Szymańska
Prezes ZG PZN