Drogi Użytkowniku! Ta strona korzysta z plików cookie w celach statystycznych orez nawigacyjnych. Dowiedz się więcej na temat używania plików cookies oraz sposobach ich wyłączania

wiem, zamknij
Logo - Polski Związek Niewidomych

Polski Związek Niewidomych

Organizacja pożytku publicznego

Znajdź

Partnerzy

Logo Pomóżmy Razem

Bezpiecznie pieniądze

Warsztaty wspierające właścicieli psów przewodników

Fundacja "Pies Przewodnik", współpracująca z Fundacją "Vis Maior" zaprasza na szkolenie, odbywające się w ramach projektu "Orientacja przestrzenna osób niewidomych poruszających się z psami przewodnikami", dofinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Więcej…
 

Seminarium "Rozproszyć mrok" - Retina Week

Jak można zadbać o wzrok?
Czy można poprawić widzenie?
Czy i gdzie można się leczyć?

Na te i inne pytania odpowiedź będzie można uzyskać podczas seminarium pt. "Rozproszyć mrok", organizowanego przez Polski Związek Niewidomych oraz Retina AMD Polska w ramach światowego Tygodnia Schorzeń Siatkówki i Plamki Żółtej - Retina Week.

Więcej…
 

Podpisz się, a następnie podrób swój podpis...

Poszukujemy osób z dysfunkcją wzroku, które wezmą udział w badaniach dotyczących podpisu ręcznego. Badania przeprowadzi dr Grzegorz Duniec, specjalista ekspertyzy pisma, członek Polskiego Stowarzyszenia Grafologów, który przygotowuje rozprawę naukową z zakresu kryminalistycznych badań pisma ręcznego w dyscyplinie nauk prawnych. Głównym zagadnieniem, nad jakim obecnie pracuje jest analiza katalogu cech pisma ręcznego w podpisach osób niewidomych i słabowidzących oraz podrobienie i naśladowanie podpisów tej grupy osób.

Więcej…
 

Protest

Warszawa, dnia 5.09.2014

Ministerstwo Zdrowia
Warszawa
ul. Miodowa 15

Protest

W imieniu osób zagrożonych utratą widzenia stanowczo sprzeciwiamy się ograniczaniu dostępu do leczenia zaćmy jakie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn. 12.08.2014 zmieniającego rozporządzenie z dn. 22.11.2013 w sprawie świadczeń gwarantowanych.
Według tego projektu do leczenia zaćmy ze środków NFZ kwalifikować się będą jedynie pacjenci, których ostrość wzroku będzie nie większa niż 0,4, co jest bardzo dużym osłabieniem widzenia. Zaćma bowiem uszkadza nie tylko ostrość widzenia ale także pole widzenia.

Naszym zdaniem jest to zapis nie do przyjęcia gdyż bardzo ogranicza dostęp do leczenia zaćmy ze środków publicznych.
Czekanie z usunięciem zaćmy do czasu gdy ostrość spadnie do 0,4 w praktyce oznacza, że pacjenci będą zmuszeni do wieloletniego życia z pogarszającym się widzeniem, uniemożliwiającym normalne funkcjonowanie: czytanie, prowadzenie samochodu itd. W takim stanie ludzie ci przestają być sprawni i samodzielni. Narażeni są także na uleganie wypadkom a nawet mogą zagrażać innym.

Oczywistym jest, że pacjenci decydują się na operacyjne usunięcie zaćmy dopiero wtedy gdy czują, że gorzej funkcjonują. Wtedy właśnie powinni jak najszybciej usunąć zaćmę przeszkadzającą dobremu widzeniu aby nie musieli rezygnować z dotychczasowego aktywnego życia.

Jakie są zatem intencje wprowadzenia takiego kryterium?

Czy chodzi o pozorne zmniejszenie kolejek oczekujących na operacje zaćmy?

Czy ograniczając dostęp do leczenia zaćmy ze środków NFZ wymusza się leczenie tego schorzenia z prywatnych środków pacjentów?

Nie zgadzamy się na dzielenie Polaków na tych, których stać jest na prywatne leczenie i na tych, których na to nie stać i muszą ślepnąć.

Małgorzata Pacholec
Sekretarz Generalny ZG PZN

Anna Woźniak-Szymańska
Prezes ZG PZN

UWAGA: Jeśli zgadzasz się z naszym stanowiskiem, to prześlij ten protest pod adres: http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/516/projekt/237201 lub pisemnie pod adres Ministerstwa Zdrowia do 13 września br.

 

Sztuka dostępna - spotkania w galerii Zachęta

Spotkania z cyklu „Sztuka dostępna. Spotkanie ze sztuką współczesną dla osób z dysfunkcją wzroku” odbywają się raz w miesiącu, w środy o godz. 17.00

Najbliższe terminy:

Więcej…
 

Wilanów z audiodeskrypcją

Szanowni Państwo!

Już rozpoczął się nowy miesiąc, w którym przygotowaliśmy dla Państwa kilka atrakcji z audiodeskrypcją. Zapraszam na spacery oraz warsztaty!

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 następna > ostatnia >>